wtorek, 17 kwietnia 2012

Już wkrótce: Mariusz Stachowiak - fotografia teatralna


24.05.2012, godz. 17.00: otwarcie wystawy Mariusza Stachowiaka.
Fotografie prezentujące sylwetkę Tadeusza ŁomnickiegoMariusz Stachowiak (1956-2006) 
fotograf, autor znakomitych zdjęć reportażowych i teatralnych. Oczytany, inteligentny, fotoreporter-dokumentalista. Pracował we "Wproście" od początku powstania tego pisma, w latach 80. stojącego na bardzo wysokim - do dziś niedocenionym - poziome jeśli chodzi o fotografię, mimo siermiężnej poligrafii. Dla nich tworzył fotoreportaże, portrety i awangardowe kompozycje.
Mariusz Stachowiak dla fotografii zrobiłby wszystko i to widać, gdy każdą klatkę zbierał w drodze, po drodze; tak też pokazywał ludzi – w ciągłym ruchu. Zajmował się m.in. diaporamą czyli łączeniem muzyki i fotografii a także we współpracy z Januszem Nowackim realizował akcje fotograficzne w ramach nurtu fotografia poza galerią.
Od 1993 r. funkcjonował jako fotograf niezależny.
Zakochał się w brzydkim pięknie Wałbrzycha. To tu od 2002 r. współpracował z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego, zajmując się oprawą graficzną przedstawień i ich dokumentacją fotograficzną. Był też inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Forum Fotografii Teatralnej, odbywającego się co roku w marcu w Wałbrzychu.
Natomiast w Teatrze Nowym pracował nad fotografowaniem prób "Króla Leara" a zdjęcia na wielkich płaszczyznach, które miały być jednym z elementów promocji spektaklu, po śmierci Tadeusza Łomnickiego stały się jedynym namacalnym śladem tego przedstawienia, tej roli, tej pracy.
W rozmowie z Tadeuszem Łomnickim długo opowiadał mu o jego twarzy. On natomiast stwierdził, iż ma twarz do pewnych ról, których wcześniej nie mógłby zagrać. „A wie pan – dodał nagle – na tym dużym portrecie pokazał mnie pan takim draniem, jakim naprawdę jestem”. Stachowiak odebrał to jako komplement człowieka, któremu bezkarnie wydarł tajemnicę jego własnej drogi. Radość tworzenia przeistoczyła się w ciężar dokumentu, w zapis ostatnich dni życia i twórczości.
Na podstawie tekstu Moniki Piotrowskiej
oraz wstępu do albumu Mariusza Stachowiaka „Tadeusz Łomnicki – w stronę Leara”