czwartek, 15 października 2020

TOMASZ OLSZEWSKI Karkonosze - Kraina wichrów i mgieł

Wystawa w ramach XXI  Biennale Fotografii Górskiej. Potrwa do 21.10.2020 r.




 Tomasz Olszewski urodził się 16.12.1929 r. w Warszawie. Z wykształcenia był ekonomistą 

i geografem (studia na Uniwersytecie Wrocławskim). Fotografował od 1953 r., w którym debiutował jako amator, na VII Okręgowej Wystawie Fotografii Polskiego Towarzystwa Fotograficznego we Wrocławiu. Od 1955 r. był członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 01.12.1959 r. Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. nr 261). Był autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Do najsłynniejszych należą: „Na wschód od Warszawy“ (1975), „Godzina zero“ (1981) oraz „Karkonosze - kraina wichrów i mgieł“ (1982). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, otrzymując szereg nagród i wyróżnień m.in. Medal ZPAF w Konkursie Fotografii Złocisty Jantar (1979), medale
z okazji 40-lecia ZPAF (1987) i 150-lecia fotografii (1989). Był autorem kilku albumów: „Wrocław – 1945-1965” (1966), „Moje miasto – Wrocław” (1972), „Karkonosze – kraina wichrów i mgieł” (2009). „Wrocław lat sześćdziesiątych XX wieku w fotografii Tomasza Olszewskiego” (2011).

W jego twórczości dominowały dwa tematy: pejzaż i dokument. Szczególne osiągnięcia odniósł
w ukazywaniu majestatycznego piękna Karkonoszy. Przedstawiał je w estetyce piktorialistycznej, ale jakże zdominowanej indywidualnym, nowoczesnym, spojrzeniem.

Od początku lat 60. Był prekursorem fotografii socjologicznej. Dokumentował miasta w których przyszło mu mieszkać i pracować: Wrocław, Białystok i Jelenią Górę. Na przestrzeni lat stworzył wspaniałe cykle zdjęć pokazujące przemiany zachodzące w tych miejscach. Zdjęcia będące dokumentem epoki pełne są nostalgii i często humoru.

W ostatnich kilku latach życia interesował się filozofią buddyjską, co owocowało nowym spojrzeniem na otaczający go świat i dominowało w jego twórczości.

                                                                                                                                                     Janusz Moniatowicz



Fotograf nie jest człowiekiem. Jest lustrem odbijającym świat. Czasem świat ten wygląda jak odbity w krzywym zwierciadle. I nie wiem czy to ja jestem „krzywym zwierciadłem”, czy ja jestem normalnym, a ten świat jest „krzywy”.

                                                                                                                                                  Tomasz Olszewski