wtorek, 9 kwietnia 2013

Galeria KORYTARZ z Jeleniej Góry zaprasza na wernisaż wystawy Eugeniusza Józefowskiego pt. „30 kroków do samego siebie”.


Otwarcie wystawy odbędzie się 13.04.2013 r. o godzinie 15.30.

Eugeniusz Józefowski urodził się w 1956 roku w Skarżysku – Kamiennej. W 1981 roku ukończył Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.
W 1996 roku przeprowadził przewód doktorski w dyscyplinie malarstwo, a następnie w 2000 roku przewód II – go stopnia w dyscyplinie grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest profesorem zwyczajnym na dwóch wyższych uczelniach oraz współpracownikiem Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii.
Uprawia malarstwo, grafikę i fotografię. Zajmuje się również książką artystyczną. Jest autorem ponad setki książek unikatowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Przeprowadził w latach 1978 – 2009 około 300 warsztatów twórczych w Polsce, Niemczech, Holandii. Od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka pod Wrocławiem we wsi Krępice.


O autorze tymi słowami wypowiada się Marek Szyryk, prof. PWSFTviT.

„…Eugeniusza Józefowskiego poznałem wiele lat temu. Będąc Mu nieznajomym prosto z ulicy zapukałem do Jego drzwi chcąc pożyczyć wkładki do wielkoformatowego aparatu fotograficznego. Takie było nasze pierwsze spotkanie- najpierw więc od strony fotograficznej. Później nastąpiły odkrywania Jego światów malarskich i graficznych. Wspomnieć trzeba, ze Eugeniusz jest również niezrównanym koneserem Sztuki Życia. Nie dość, ze jest w tym smakoszem to jeszcze bywa wielce inspirujący. Przez te lata widziałem jaką podąża fotograficzną drogą. Zawsze robił wszystko po swojemu i nie bacząc na ograniczenia techniki dzielił się swoim widzeniem rzeczywistości.
W tym zestawie, wybranym przeze mnie z bogatego archiwum, mającym według mnie wspólny rys Autor korzystając z różnych technik fotograficznych (głównie fotografia otworkowa na wielkoformatowym materiale fotograficznym) jest narratorem zupełnie innym niż w swojej materii malarskiej. Fotografie naznaczone są pierwiastkiem dziwności a często mroczne kadry ewokują specyficzny nastrój. Te właśnie kompletnie różniące się nuty od reszty Jego twórczości zaświadczają o świadomym wyborze takiej a nie innej drogi twórczej. Oryginalność postaci Autora tożsama jest z oryginalnością fotograficznej wizji świata.
Fenomen fotografii polega m.in. na tym, że podobnie jak Józefowski pokazuje kompletnie nieobiektywny świat. Swój świat.  Z kolei wybrana technika jaką się Eugeniusz posługuje wzmacnia koncepcję i podkreśla stronę wizualną. Myślę, że Jego prace w swojej głębokiej warstwie cechuje pierwiastek surrealistyczny bo cel estetyczny tych fotografii wynika z mechanicznej rejestracji obrazu, natomiast fikcja i rzeczywistość zatracają się przez korzystanie ze zniekształceń fotograficznych. Z takim podejściem Autor staje się twórcą realnych halucynacji.
Siła tego przekazu opiera się na nasyceniu osobistą treścią wykonywanych zdjęć. Materia, która Go interesuje, i którą fotografuje stwarza interesujące i inspirujące obrazy….”Wystawa potrwa do 1.06.2013 r.
Galeria Korytarz - Jeleniogórskie Centrum Kultury
ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra