poniedziałek, 20 października 2014

Patrick Marek „TWARZE JAZZU" druga odsłona


24 października 2014, godz. 18:00

Galeria KORYTARZ, ul. Bankowa 28/30

BIOGRAFIA PATRICK MAREK

Motto: Fotografia jest nie tylko uchwyceniem ulotnej chwili, musi mieć też swój wymiar artystyczny.

Fotografuję prawie wyłącznie to, co mnie interesuje. Uważam, że jest to potem widoczne w efektach mojej pracy...

Jakyll i Hyde – dwie osobowości w jednym – w dzień stojący po pas w bagnie, czy trzcinach w oczekiwaniu na odpowiednie ujęcie ważki, wieczory spędzający w świetle reflektorów na jazzowych koncertach. Cisza i porządek przyrody, a obok tego ekspresja i nieodgadnioność jazzu.

Patrick Marek – jeden z najbardziej szanowanych czeskich fotografów specjalizujących się w muzyce i ważkach.

Co jedno ma wspólnego z drugim? Oba te światy stara się uchwycić od lat 90. XX wieku…

Jazzujący obiektyw
Całe godziny niecierpliwie przestępuje z nogi na nogę pod sceną, czekając na właściwy moment, na możliwość uchwycenia artysty inaczej niż zwykle. Tak samo, jak czekał przez godziny w bezruchu na torfowisku, czy w puszczy podziwiając kruchość i niezależność ważek. Dopracował się renomy czołowego czeskiego jazzowego fotografa, którego fotografie publikowane są w zagranicznych czasopismach i na serwerach – wymieńmy choćby tytułową stronę amerykańskiego „Bass Playera” (Avishai Cohen), czy fotografie publikowane w Jazz Japan, Modern Drummer i in.
Współpracuje z festiwalami w Turcji, Polsce i Rumunii. Oczywiście zwracają się do niego także organizatorzy prestiżowych czeskich festiwali.
Na jego zdjęcia natrafić można w książkach – o festiwalu w rumuńskiej Garanie, w „Panorámie jazzových proměn” Lubomíra Dorůžki, a także na okładkach wielu płyt (NajPonk–George Mraz–Martin Šulc, Sharon Lewis itd.).
Wystawia na większości czeskich jazzowych festiwali, a także w galeriach, jak np. Lucerna w Pradze, Zamek Skrýšov Karela Rodena itd.

Kruche piękno
Fotografowaniem ważek zaczął się zajmować w 1993 r., kiedy nie było to jeszcze modą. Ze swoimi zdjęciami odwiedził wiele krajów, jak Nowa Zelandia, Fidżi, Kuba, Turcja, Grecja, Polska, Kostaryka i in.
Jego zdjęcia znajdziemy w polskich, słowackich i czeskich książkach i albumach o ważkach, w tym w czeskim atlasie ważek.

Patrick Marek nie uczestniczy w konkursach fotograficznych, mimo to zdobył czwarte miejsce w konkursie National Geographic RCz.

Wystawy indywidualne:
Rychnov nad kněžnou – Urząd Miasta – Ważki w fotografii 2006, Trutnov festiwal Jazzinec Kruche wibracje – ważki i portrety jazzowe 2009, Hradec Králové Jazz goest to town – Portrety jazzowe  2011, Polička Jazzfest Twarze jazzu 2011, Polička Jazzfest 2012 – Podróż jazzowa, Trutnov Jazzinec i ludzie na festiwalu 2012, Praga Lucerna Muzykę widzę przez obiektyw 2011, Zamek Skrýšov u Karela Rodena – Wielkoformatowe portrety jazzowe 2011 i 2012 Jazz na ekranie, Hradec Králové Kawiarni Czeskiego Radia – Portrety jazzowe 2011, Kostelec nad Orlicí Ważki i Jazz Biblioteka 2010, Nové Hrady Hotel Rezidence – Wielkoformatowe portrety jazzowe + przekrój przez jazzową fotografię 2005–2011 jesień 2011, Svitavy centrum kultury Fabrika Twarze Jazzu 2011, Jazz fest Prešov Słowacja 2012. Wnętrza klubu Highway 61 České Budějovice, Wnętrza kawiarni Cafe Di Mateo Kostelec nad Orlicí, Častolovice – Zamek 2013, Jazzinec 2014 – Bardzo z bliska jazzowi muzycy trochę inaczej, Hradec Králové Kostel u Ambrože Jazz i Ważki. Wystawa klub Satchmo 2013, Klub Satchmo fotografie, całoroczna wystawa Rabštejn Kostelec nad Orlicí 2012–2014.

Wystawy zbiorowe:
Ważki Republiki Czeskiej. Zamek Pardubice 2010, Muzeum Hradec Králové Ważki RCz 2010, Muzeum Jeseník Ważki RCz  2009, Fotoklub Rychnov nad Kněžnou Kostelec nad Orl. 2012, Fotoklub Urząd Miejski 2012
Autor projektu Jazz World Photo – wystawy i konkursy na całym świecie.

Książki i albumy:
Lubomír Dorůžka „Panoráma jazzových proměn”, Dan Bárta i Aleš Dolný „Atlas vážek ČR”, Constantin Parulescu książka o jazzowym festiwalu w Garanie w Rumunii 2012.

Czasopisma Czechy:
Harmonie, Mladá Fronta, Trutnovinky, RockPop, MF Sedmička, foldery wielu festiwali.

Czasopisma zagraniczne:
Bass Player USA, Jazz Japan Japonia, Bass Jazz Polska, Modern Drummer USA. 

Fotografie na CD:
Ondřej Pivec, Tony Ducháček–Garage, NajPonk–George Mraz–Martin Šulc, Sharon Lewis, Matěj Benko, Oboroh cd a dvd, Rene Trossman, Martin Brunner, Edgard Knecht, Randy Brecker a AMC Trio, Lili Marlene–Martin Němec.