poniedziałek, 17 czerwca 2013

Ewa Kešnerová „Czar niechcianego” - Galeria Korytarz, 07.06.2013


Uprzejmie zapraszamy na otwarcie wystawy w piątek 7 czerwca 2013 o godz. 16.00 - Galeria Korytarz, ul. Bankowa 28/30

Cykl „Czar niechcianego”
Powstawał przez 4 lata poprzez fotografowanie popiołów w różnych fazach ich krzepnięcia. Na estetyczny efekt miała wpływ pora roku, światło dnia, ilość wody i substancji oraz komputerowo podwyższony kontrast fotografii. Dzięki temu tworzywu mam możliwość zapisu jednej (dla mnie bardzo artystycznej) fazy jego „życia” czyli jego doczesnego istnienia i przemijania.
Eva Kešnerová
„Czar niechcianego” – skąd się wziął popiół w przypadku autorki?
Czy jest to popiół spalonych stołów, z których jedli ludzie lub krzeseł, na których siedzieli, albo łóżek, na których spali. Wszystko to może dotyczyć nie tylko historii istnienia czystej materii, ale również historii ludzi, którzy w niej istnieli i to moim zdaniem jest istotą fotografii.

Wojciech Zawadzki

Eva Kešnerová
Urodzona w Trutnovie w roku 1963. Obecnie pracuje z osobami niedowidzącymi. Jest członkiem Spolku podkrkonošských výtvarníků (Stowarzyszenia Artystów Podkarkonoszy) już od jego założenia. W latach 90. minionego stulecia jako samouk zajmowała się tkaniną artystyczną. Przed siedmiu laty zaczęła systematycznie fotografować. W roku 2008 ukończyła studia fotograficzne w Hradcu Kralove pod kierunkiem docenta Josefa Ptáčka i magistra Ivo Gila. Na jej twórczość wywarł wpływ szczególnie Josef Ptáček, były wykładowca praskiego FAMU.

Wystawy
Od roku 1990 regularnie bierze udział w wystawach Spolku podkrkonošských výtvarníků (Stowarzyszenia Artystów Podkarkonoszy):
• 2001 Galeria Quattro Glattfelden (Szwajcaria) - wspólnie z V. Součkiem, B. Sokolem i Z. Bočarovą
• 2009 Praga – wystwa zbiorowa „Strukáže” pod patronatem Volného sdružení východočeských fotografů (Wolnego Stowarzyszenia Fotografów Czech Wschodnich)
• 2010 Muzeum Žacléř – wystawa zbiorowa z udziałem uczestników polsko-czeskiego pleneru poświęconego klasycznej fotografii czarno-białej
• 2011 Chrudim – udział w 12. Artystycznym Salonie Królewskich Miast Posagowych
• 2012 wystawa w ratuszu miasta Lohfelden (Niemcy) wspólnie z austriackim rzeźbiarzem W. Pirkerem
• 2012 Jelenia Góra - Muzeum Karkonoskie – wystawa zbiorowa z udziałem uczestników polsko-czeskiego pleneru poświęconego klasycznej fotografii czarno-białej